След последния ъпдейт на Гугъл с кодово име "Пингвин", бяха свалени в класирането много сайтове, предимно такива, съдържащи точна ключова дума в името на домейна си. Бяха засегнати и почти всички IDN домейни, защото спадат към този тип. Като цяло тежестта на думите в името на домейна значително намаля, но не е само това.
Пингвинът изисква сайтът да има повече връзки с текст бранд, отколкото с основната ключова дума. Това е голямо предизвикателство за всеки, който има сайт от типа именауслуга.tld. Един подобен сайт е съвсем нормално да получава естествени връзки с текст името на самия домейн (което си е съвпадение на ключовата дума), както и с текст "име на услуга" при SEO.
Ако искаме да класираме такъв домейн след промените, ще трябва да осигурим повече връзки с текст бранда или името на фирмата ни, отколкото до момента има с текст "име на услуга". Това е сериозно предизвикателство, особено ако сайтът е на много години и вече е събрал солидно количество връзки с този текст.
Някои подеха грешната стратегия да разнообразяват текста на връзките си чрез уж натурални текстове, като "click here", "тук", "натисни тук", "виж тук" и т.н. Това според мен е губене на време и ресурси. Такива връзки със сигурност вече имате повече, отколкото ви трябват. Самите Гугъл не веднъж са пускали материали с цел да обучат потребителите да не слагат такива връзки, защото те не са полезни нито за другите потребители, нито за търсачките.
Разнообразяването на текста на връзките трябва да става, както вече казах, чрез споменаване на бранда, както и чрез синоними и други форми на думата/фразата. При домейните с ключова дума ще е трудно. При домейни от рода brand.tld ще се получава в голямата си част естествено чрез споменаването на бранда из мрежата, защото много системи използват домейна като текст на връзката за по-лесно.
От всичко казано до тук става ясно, че дойде краят на домейните с точно съвпадение на ключовата дума/фраза в тях. Нещо, което дълги години работеше, сега бавно спира да работи с всеки изминал ъпдейт. И може би така трябва да бъде, защото на всеки е ясно, че регистрирайки подобен домейн с 2+ ключови думи в името му, го правиш най-вероятно с цел манипулация на търсачките, като отделно затрудняваш потребителя с дългото име.
Домейните само с по една дума в името си не бяха засегнати особено, именно защото те малко или много са по-естествени. Дори и при кирилиците има оцелели само такива домейни с по една дума в името си. Това малко или много трябва да е успокоение за ветераните, които някога са успели първи да купят подобен домейн за дейността си.
След всичко казано до тук си правя извода, че новите gTLD домейни, които тръгват от догодина ще имат същата злочеста съдба, като IDN домейните. Брандовете натежават над семантиката, така че колкото и да е красив един такъв домейни, примерно cleaning.london, преди него има по-голяма вероятност да се класира brand.co.uk
Христо Атанасов ни го каза на миналата SEO конференция. Тогава аз не бях съгласен с него, но само след година практиката доказа, че е бил прав. Само глупакът не си сменя мнението, така че аз си признавам, че тогава мислих по другия начин. Вярвах в по-семантичното развитие на домейн имената. За мен все-още са красиви домейни от вида carpet.cleaning.london, home.cleaning.london ... прекрасна структура на сайт.
Може би наистина така е по-добре. Брандовете вдъхват доверие, познаваемост не само онлайн. Преди 8-10 години, първите домейни, които регистрирах, бяха предимно брандови, както и името на фирмения ни сайт. Сега отново инвестираме в 5 буквени домейни, започващи с буквата "a" по възможност, които се дропят и имат някакви връзки, чакащи поредната идея за проект. Отново сме там, откъдето започнахме.